Certa (Vimba vimba)

Certa (Vimba vimba) - jest niezwykle interesującą rybą, ponieważ prowadzi bardzo specyficzny tryb życia. Każdego roku pokonuje niezwykle duże odległości, nawet do kilkuset kilometrów, aby przystąpić do tarła. Jest rybą dwuśrodowiskową. Żyje w morzu gdzie intensywnie żeruje, a na tarło wpływa do rzek. Certa jest rybą stadną. Aby odbyć tarło wędruje rzekami w dużych stadach, potrafi pokonać nawet 6 km. na dobę. Aby dotrzeć na miejsce tarła, czasami zajmuje jej nawet kilka miesięcy. Gdy jest już po tarle, zaczyna odbywać wędrówkę w odwrotną stronę, aby z powrotem powrócić do morza.

Ryba ta jest niezwykle ceniona przez wędkarzy. Jest bardzo smaczna. Łowienie tej ryby nie jest łatwą sztuką, ponieważ certy są niezwykle ostrożne. Jest rybą bardzo podatną na zanieczyszczenia wody i w naszych wodach jest coraz rzadziej spotykana. Wygląd tej ryby jest charakterystyczny, jej grzbiet ma kolor szaroniebieski, a boki srebrzyste. Ciało ma kształt wrzecionowaty. Nie osiąga dużych rozmiarów. Przeważnie jej wielkość waha się pomiędzy 20 a 40 cm, a jej waga między 0,6 a 1 kg. Certy najłatwiej łowić w rzekach podczas ich wędrówek na tarło. Odżywia się podczas tych wędrówek przeważnie larwami owadów, spotkać ją można przeważnie w pobliżu nurtu o żwirowym dnie. Najlepszy okres do ich połowów to sierpień i wrzesień. Najlepsza przynęta na certy to białe i czerwone robaki, oraz wszelkiego rodzaju larwy owadów. Skuteczne także bywają przynęty roślin, takie jak pęczak, pszenica, płatki owsiane itp... Doświadczeni wędkarze łowią certy przeważnie metodą na przepływankę, ważne jest aby przy tej metodzie połowu prowadzić przynętę tuż nad dnem. Skuteczne również jest łowienie metodą gruntową, ale prawie zawsze skuteczniejsza jest przepływanka, szczególnie przy dobrze zanęconym łowisku. Aby zwabić tę rybę na łowisko należy ją nęcić, używając gotowych zanęt, lub kulkami gliny zmieszanej z kawałkami robaków, ziarnami zbóż, płatkami owsianymi itp. W związku z tym, że certy są rybami bardzo płochliwymi na łowisku należy zachować szczególną ciszę. Sprzęt do połowu tych ryb powinien być bardzo delikatny. Wędki najlepiej sprawdzają się stosunkowo sztywne, żyłka powinna być cienka. Na głównej szpuli nie powinna przekraczać 0,20 mm, a przy przyponie 0,15 mm. Stosując metodę połowu przepływankę należy dużą uwagę zwrócić na spławik, nie powinien posiadać jaskrawych kolorów, powinien bardziej wtapiać się w otoczenie, ponieważ ryby te są niezwykle płochliwe dobór spławika będzie decydować o skuteczności połowu, nie należy stosować dużych spławików. Podczas prowadzenia przynęty trzeba bardzo zwrócić uwagę na to, żeby żyłka nie leżała na wodzie, powinna cały czas utrzymywać lekkie napięcie, gdyż certy biorą bardzo delikatnie i łatwo jest przeoczyć branie, podczas brania należy wykonać jak najszybsze zacięcie. Branie przeważnie jest bardzo zdecydowane, ale gdy certa tylko wyczuje haczyk, natychmiast wypluje przynętę. Powinno reagować się prawie na każde "drgnięcie" haczyka.
Kiedy uda nam się certy zwabić na łowisko, należy pamiętać, aby stale nęcić. Ryba ta jest stadna i trzeba starać się ją utrzymać jak najdłużej na łowisku. Gdy brania ustaną, oznacza to że stado porostu odpłynęło.

W Polsce wymiar ochronny certy to 30 cm, rokord polski certy to 51 cm, 1,74 kg.
Pozostałe informację na temat okresów ochronnych itp. zawarte są w regulaminie amatorskiego połowu ryb. 


ZDJĘCIA

  • Głębinów 14 sierpnia 2007r