Jazgarz (Acerina cernua)

Jazgarz (Arceina cernua) - jest rybą, raczej niepożądaną przez wędkarzy. Wędkarze zazwyczaj z pogardą odnoszą się do niej. Ryba to jest niezwykle żarłoczna, wędkarze na ogół złowione jazgrze ze złością wyrzucają do wody. Czasami niesłusznie, ponieważ jest to bardzo smaczna ryba, doskonale nadaje się na zupy rybne. Napotkane jazgarze na łowisku, bywają bardzo uciążliwe, ponieważ często potrafią połknąć nieproporcjonalnie większą do swoich rozmiarów przynętę, która często przeznaczona jest dla nieco bardziej "szlachetnych" gatunków.

Najczęściej bywają utrapieniem przy połowie na grunt, gdyż wędkarze uważają, że jazgarz po prostu niszczy przynętę i praktycznie nie ma na nie rady. Najlepszym sposobem gdy nastawiamy się przykładowo na leszcze a łowimy jazgarze jest zmiana stanowiska.
Jazgarz jest gatunkiem jednym z najmniejszych z rodziny okoniowatych, jego ciało jest koloru zielonobrązowego z dużą ilością ciemnych plamek. Najbardziej charakterystyczna jest płetwa grzbietowa jazgarzy, w jej przedniej części są charakterystyczne ostre, wydłużone kolce, również na pokrywie skrzelowej są ostre kolce, bardzo łatwo jest nimi pokaleczyć ręce.
Najczęściej można spotkać je w wolno płynących wodach, przeważnie w rzekach o słabym nurcie, lecz można je także spotkać w jeziorach połączonymi z rzekami. Jazgarze żerują przy dnie, są niezwykle żarłoczne i potrafią żerować niemal przez całą dobę, często gdy inne gatunki nie biorą, bardzo często łowi się jazgarze. Zjadają siedmiokrotnie więcej pokarmu w stosunku do swojej masy, niż przykładowo leszcze.
Jazgrze nie mają wymiaru ochronnego, są dobrą przynęta na sandacza.
Gdy wędkarz natrafi na jazgarze i zdecyduje się na połów tych ryb, to nie warto na haczyk zakładać rosówek, lub pęczków robaków, wystarczy jeden mały robak, ważne jest tylko, żeby był żywy, ruchliwy. Jazgarz prawie żadnej poruszającej się przynęcie nie popuści. Haczyki do połowu tych ryb powinny być o długim ramieniu, gdyż są to ryby niezwykle żarłoczne i potrafią bardzo szybko połknąć przynętę wraz z haczykiem, aby zapobiec połknięciu przynęty i haczyka, należy wykonywać bardzo szybkie zacięcia.
Jest rybą doskonale nadającą się na rosół rybny. 


ZDJĘCIA

  • Lubiąż