Łosoś

Łosoś lęgnie się w rzece i pozostaje w niej jeszcze kilka lat. Dorosły łosoś żyje w morzu, do rzeki wraca jedynie na tarło. W czasie wędrówki nie pobiera pokarmu, a mimo to jest zdolny do forsowania przeszkód w postaci wodospadów lub jazów o wysokości dochodzącej do 3 m. Dorodna samica składa od 4 do 27 tyś. ziarn ikry, a tarło odbywa się na żwirowo kamienistym dnie, w którym ikrzyca gwałtownymi ruchami mocnego ogona wybija głębokie, wielkie doły. Do nich składa ikrę, a po jej zapłodnieniu przez samca zasypuje ją żwirem. Większość łososi wyciera się tylko raz, najwyżej dwa razy w ciągu życia. Zazwyczaj większość ryb powracających z rzek do morza ginie wskutek wyczerpania lub chorób.

Łosoś ma wyciętą płetwę ogonową, a boki ciała ubarwione jednolicie lub z nielicznymi czarnymi plamami. Ubarwienie dorosłych ryb przebywających w morzu jest srebrzysto-stalowo-niebieskie, zaś w czasie wędrówki na tarło staje się ciemniejsze. W tym okresie samce mają barwę brązową do czerwonobrunatnej, często z czarnymi i czerwonymi plamami. Ich dolna szczęka wydłuża się w charakterystyczny, wyraźny "hak".

Na wędkę łowi się go najczęściej na duże sztuczne muchy i tzw. łososiowe muchowe wędzisko, a jego połów zalicza się do najwspanialszych przeżyć wędkarskich. W Szwecji i w innych północnych krajach złowienie łososia należy do szczytowych osiągnięć wędkarskich.

Dorasta do 150 cm i osiąga masę około 35 kg. Najcięższy złowiony łosoś ważył przeszło 46 kg. Ryba ta żyje po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. W Europie występuje przy zachodnich brzegach Portugalii, w Zatoce Biskajskiej, w Morzu Północnym i Bałtyckim, przy północnych brzegach Skandynawii aż po Północny Ocean

Lodowaty i Morze Białe, w Ameryce zaś wzdłuż całego wybrzeża Atlantyku. Żyje także w Islandii i Grenlandii. Do Czech łosoś ciągnął Łabą wielkimi stadami aż do czasu, gdy wybudowano zapory i jazy, których nie mógł pokonać. Występował w Wełtawie i Otawie. 


ZDJĘCIA

  • Otmuchów kamienie luty 2008