Zbiornik zaporowy Mietków jest zbiornikiem retencyjnym powstałym w 1986 roku na Bystrzycy w wyniku spiętrzenia rzeki zaporą ziemną o wysokości 16m. Powierzchnia zbiornika to prawie 930 ha a jego średnia głębokość waha się od 2 do 6 metrów. Maksymalna głębokość akwenu jest przy upuście wody i wynosi 16 metrów. Pojemność zbiornika wynosi 70,5 mln m3. Zbiornik służy przede wszystkim do ochrony przeciwpowodziowej, ale jest także wykorzystywany w celach energetycznych oraz zaopatruje w wodę okoliczny przemysł. Jest to jeden z największych zbiorników zaporowych na Dolnym Śląsku. Zarządcą Mietkowa jest koło PZW we Wrocławiu.
Jezioro Mietkowskie jest bardzo popularnym łowiskiem Dolnego Śląska oraz siedliskiem wielu gatunków ptaków. W okolicach zbiornika znajduje się pole namiotowe wraz z przystanią i wypożyczalnią sprzętu rekreacyjnego. Można także tuż przy zbiorniku wynająć pokój i dobrze zjeść. Okolica akwenu jest świetnym miejscem do wypoczynku. Dookoła mieści się wiele starych zabytków architektury, a jezioro Mietkowskie znajduje się na terenie pięknie położonego Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy.
Dojazd
Zbiornik znajduję się pomiędzy Wrocławiem a Świdnicą niedaleko drogi nr 35 łączącej te 2 miasta. Do jeziora mietkowskiego możemy dojechać z Wrocławia drogą nr 35 do Wojnarowic, gdzie należy skręcić w prawo. Drogą tą dojedziemy zarówno do Domanic jak i Borzygniewu. Mietków znajduję się także na południe od autostrady A4, więc przyjezdni z dalszych okolic nie powinni mieć problemów z dojazdem i trafieniem nad zbiornik.
Brzeg, charakter dna oraz ryby
Właściwie cały południowy brzeg akwenu od Domanic do zapory to dość płytkie miejsca ok. 2 metrów. Warunki brzegowe też są bardzo dobre, ponieważ jest płasko i nie będzie problemu z dojazdem czy rozbiciem namiotu. Warto dodać, że pomiędzy Domanicami a Chwałowem jest ciągle wydobywany żwir. Dzięki takim zabiegom w tych okolicach utworzyły się wyspy i można trafić na głębokie doły, dzięki czemu spotkamy tu urozmaicony kształt dna. Strona północna zbiornika od Borzygniewu jest znacznie głębsza. Tam dno dość szybko opada do głębokości ok. 6 metrów. Są także skarpy i nie jest to zbyt wygodny odcinek brzegu. Najczęściej w tych okolicach poławia się drapieżniki. Dość ciekawy i płytki odcinek znajduje się również od strony Imbramowic, gdzie możemy śmiało zasadzić się na karpia. To właśnie na odcinku od pierwszego zjazdu do zbiornika od Imbramowic, aż do pierwszej przystani w kierunku Borzygniewu są jedne z bardzo dobrych miejsc na zasiadkę karpiową. Właśnie na tym odcinku łowi się najwięcej karpi i amurów. Często można spotkać tam karpiarzy, którzy łowią z powodzeniem. Odcinek od pierwszego zjazdu od Imbramowic charakteryzuje się tym, że w wodzie występuje bardzo dużo pniaków, co sprawia, że w tym okolicach trzyma się ryba. Jednak niema, co się zrażać gdyby to miejsce było zajęte, ponieważ pniaki ciągną się jeszcze bardzo długo i zawsze można znaleźć coś ciekawego.
Na uwagę zasługuje również ta część akwenu, gdzie do zbiornika wpada rzeka. Jest to jedno z najlepszych miejsc połowu dużego karpia w okresie wiosennym. Dno zbiornika najczęściej spotkamy żwirowe lub gliniaste. W zbiorniku spotkamy też sporo pni drzew w okolicach, których warto zaplanować zasiadkę na grubą rybę. Jeśli chodzi o przynęty to z pewnością na uwagę zasługują kulki, które są już dobrze znane tutejszym karpiom a także amurom. Na drugim miejscu stoi kukurydza, którą sporo się tu nęci by ściągnąć rybę w łowisko i ją przytrzymać. Na szczególną uwagę zasługują kulki o zapachu kukurydzianym oraz truskawka, banan i inne owocówki. Na śmierdziele również warto próbować zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy łowić amurów. Najlepsze brania jak w większości tego typu wodach są podczas silnych wiatrów na stronie nawietrznej i zawsze należy o tym pamiętać.