ZANĘTY I PRZYNĘTY

Zaczynając przygodę z tą przepiękną dyscypliną sportową jaką jest wędkarstwo, oprócz odpowiedniego sprzętu począwszy od wędziska, a zakończywszy na odpowiednim ubraniu, najważniejszą rzeczą potrzebną przy wędkowaniu jest zaopatrzenie się w odpowiednie przynęty oraz zanęty. W tym dziale chciałbym zająć się właśnie tym zagadnieniem.

Każdy wędkarz upodobał sobie swoją metodę łowienia. Jedni wędkarze preferują łowienie tylko i wyłącznie metodą spinningową i uważają, że jest to jedyna forma wędkarstwa. Kolejni stosują metodę spławikową, jak też gruntową przeważnie na tak zwany koszyk lub sprężynę. Jeszcze inni wiążą swoje przeżycia metodą muchową. Oczywiście jest też wiele odmian wędkarstwa, jak morskie pod lodowe, itd., lecz tutaj chciałbym się zająć tymi najbardziej popularnymi. Pozostałymi metodami będziemy zajmować się w innym dziale.

 Podkategorie

W trakcie budowy...
Od rybactwa sieciowego czy kusznictwa wędkowanie różni się nie tylko techniką, skalą, naturą zajęcia. Także ? a może nawet najistotniejsze ? czynną rolą samej ryby. W sieć wpada ona dlatego, że akurat jedna znalazła się na szlaku drugiej. Kusznik może ją podejść śpiącą czy odpoczywającą. Wędkarz natomiast musi rybę skłonić, aby wzięła haczyk do pyszczka. Dokonuje tego za pomocą przynęty. W tym sensie ona właśnie stanowi zasadniczy wyróżnik tej formy rybołówstwa.

Podstawową formą wędkowania jest oczywiście odpowiednio dopasowana przynęta. W tej formie sportu wybierając się na łowisko zaopatrujemy się w różnego typu przynęty, jakimi są białe robaki, czerwone robaki, jak i inne przynęty. I tak w zależności od pory roku, pory dnia czy też innych czynników takich jak np. pogoda, różnego rodzaju odpowiednio dobrane przynęty do tych elementów mogą stanowić sukces naszej wyprawy.

Najdoskonalszy nawet sprzęt, idealne łowisko i dobre przygotowanie do połowów nie zagwarantują wędkarzowi sukcesów bez odpowiednich przynęt. Najogólniej rzecz biorąc, przynęty - to różnego rodzaju lubiane przez ryby pokarmy, które zakładamy na haczyk, lub drobne przedmioty przypominające pokarm ryb. Najczęściej przynęty dzieli się na naturalne i sztuczne. Wśród naturalnych wyróżnia się roślinne i zwierzęce.

ZDJĘCIA

  • Topola 29.06.2009