Dżdżownice są najbardziej znaną i bardzo cenioną przez wędkarzy przynętą. Są one uważane niemal za symbol rzeczywiście jeżeli chodzi o wszechstronność zastosowań, nie mają sobie równych. Biorą na nie wszystkie ryby nie wyłączając dużych drapieżników.
Istnieje kilka odmian dżdżownic, różniących się skutecznością, sposobem uzyskiwania i zastosowaniem.
    Robaki "kopane" - Najmniej atrakcyjną odmianą są robaki "kopane" - koloru przeważnie szarego i zielonkawego. Ten rodzaj robaków można wykorzystać np. podczas nęcenia. Na haczyk nadają się raczej czerwonawe, występujące w niektórych rodzajach gleb.
    Robaki czerwone - Wydobywa się spod kompostu, stert nawozu, odchodów zwierzęcych. W dzisiejszych czasach dostępne w każdym sklepie wędkarskim. Na łowisko robaki przenosimy w płóciennym woreczku, albo w pudełku z ziemią lub piaskiem. Pokrywa musi być zaopatrzona w otworki wentylacyjne.
    Rosówki - Największe z dżdżownic, żyją w glebie pastwisk, zagród, trawników, przydrożnych nieużytków. Ich obecność można poznać po charakterystycznej kilkumilimetrowej średnicy otworu w ziemi. Często są otoczone lub przykryte małymi grudkami w ziemi, na którą wychodzą nocą, po deszczu albo kiedy robi się rosa.
Dżdżownice (czerwone robaki)

ZDJĘCIA

  • Wałpusz