Pędraki i gąsienice - Pierwsze to larwy chrząszczy drugie motyli. Spotyka się je w ziemi, kompoście, pod korą zbutwiałych drzew. Na haczyk zakłada się podobnie jak larwy muchy. Można je też barwić co poprawia skuteczność połowów. Na tego rodzaju przynętę biorą leszcze, krąpie, jazie, okonie.
Larwy korników - Żyją w charakterystycznych chodnikach wydrążonych pod korą drzew, zwłaszcza iglastych. Mają kolor biały, długości około 1 cm. Doskonałe wyniki dają do łowienia płoci w rzekach lub kanałach do spławiania drewna.
Larwy os - Uzyskuje się je po wydobyciu całego gniazda co najłatwiej robić wczesną jesienią. Pozostałość można pokruszyć i wzbogacić nią zanętę. Na haczyk zakłada się po kilka sztuk jak białe robaki. Doskonałe na klenie, ale również jazie i leszcze.
Poczwarki muchy - Uzyskuje się je w sposób bardzo prosty trzymając stare białe robaki w cieple. Larwy much nieruchomieją, ciemnieją i stają się sztywne. Są bardzo wartościową przynętą. Przed założeniem na haczyk dobrze jest je potrzymać co najmniej 2 godziny w wodzie lub sparzyć poprzez zanurzenie na chwilę we wrzącej wodzie.
Chrabąszcz - Jest to duży chrząszcz, który najlepiej nadaje się na ryby o większych pyszczkach, jak kleń, boleń lub jaź.
Konik polny - Bardzo dobra przynęta szczególnie do łowienia powierzchniowego, ale również jak i do łowienia podpowierzchniowego. Czasami na niektórych akwenach wodnych dobre wyniki daje łowienie płoci na konika bez skrzydeł i odnóży skokowych, który przypomina trochę larwę chruścika.
Mięso - Najlepiej łowić na świeże paski mięsa wołowego wielkości 2 na 2 cm. Jeśli mięso się odbarwi poprzez dłuższy pobyt w wodzie należy je wymienić na świeży kawałek. Mięso dobre efekty daję szczególnie w metodzie pod lodowej. Na przynętę nadaje się również wątroba, śledziona, i rdzeń kręgowy, a także jelita drobiowe.
Ser - Jest to przynęta zwierzęca chociaż u nas przyjęło się, że nią nie jest. Na przynętę nadają się rozmaite rodzaje sera. Zarówno żółte, jak i topione. Oczywiście uwarunkowane jest to twardością tak aby dobrze trzymał się na haczyku.
Krew bydlęca - Stosuje się w postaci płynnej lub ściętej. Gdy jest skrzepnięta to zakłada się w postaci wykrojonych kostek, a świeżą płynną nasącza się watkę owiniętą na kotwiczkę. Woda dosyć szybko ją wymywa także dosyć częstą trzeba ją namaczać. Przynęta bardzo dobra na klenie, ale biorą na nie również inne ryby.